Strona główna

W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora Joan Baixas reżyseruje sztukę Zraniony jeleń. Toautorska, teatralna interpretacja Poety w Nowym Jorku; autorem tego utworu jest Federico García Lorca (1898-1936), poeta, dramaturg – jeden z najbardziej znanych na świecie hiszpańskich pisarzy XX wieku.

Kataloński artysta teatru sięga po wiersze hiszpańskiego barda, wykorzystuje animacje, formy plastyczne, malarskie, współdziała z tworzoną na żywo muzyką Marcina Mirowskiego. Poezja Lorci na scenie, w wykonaniu aktorek OTLiA, to swoisty, osobny, nostalgiczno-surrealistyczny świat, świat ze słów, rodzących się z animacji obrazów i dźwięków. Świat otwarty na inność, wrażliwy na miłość, cierpienie i śmierć. Świat zakorzeniony emocjonalnie i wizualnie w miejscach ważnych dla Federica – takich jak Grenada, Hawana, Nowy Jork…

Punktem oparcia katalońskiego reżysera jest biografia Lorki, niektóre jej fragmenty. W kolejnych aktach przedstawienia reżyser aluzyjnie i kontrastowo wiąże doświadczenia Federica wyrażone w jego poezji z teatralnym obrazem i działaniem. Zaznaczone syntetyczną scenografią miejsca – fabryka, Nowy Jork w czasie Wielkiego Kryzysu, przedwojenna kolorowa Hawana – poetycko splatają się z obsesjami poety, z lękami, ale także z radosnymi wspomnieniami, z miłością i humorem.

              Po spektaklach dla szkół proponujemy naszym widzom spotkania pt. „Improwizowane głosy. Na motywach Lorki”, które poprowadzi krytyk literacki, Bartosz Suwiński.

Rozmowa będzie dotyczyła roli i znaczenia poezji w życiu człowieka, w myśl przekonania, że lektura wierszy bywa węzłowym doświadczeniem dla rozwoju wrażliwości. Interesuje nas, czy przez pryzmat wiersza można przyglądać się naszej współczesności i zadawać jej niewygodne pytania? Czy może być ona lustrem, w którym odbija się świat, domagający się od nas określonych postaw, zachowań, czy sposobów bycia? Poezja jest ćwiczeniem wrażliwości, uczącym nas przede wszystkim empatii, otwarcia się na drugiego człowieka, zawiązywania wspólnoty. Jest to szczególnie ważne dziś, kiedy na naszych oczach antagonizmy dzielą ludzi, a relacje i pozorowane więzi rozpadają się jak domki z kart. Rozmowa będzie dotyczyła samego wiersza, jego natury i statusu, o którym chcielibyśmy powiedzieć w sposób czuły i głęboki, pozbawiony wymiaru kostycznych, nudnych wynurzeń.

Ceny biletów: 19 zł grupowy, 21 ulgowy, 23 normalny

 

Terminy: 22.10 ogodz:9:00 i 11:30,

                 23.10 o godz: 9.00 i 18:00 (premiera studencka

24.10o godz: 9:00 i 11:30                                                       Biuro Obsługi Widzów

Katarzyna Mościcka, Urszula Wyczechowska-Kubiak

Tel/fax (48) 77 454 37 96, (48) 77 454 23 36

http://www.teatrlalki.opole.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Nauka

Jednostki uczelniane

Organizacje

on-line

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.